Šperky sú krásne, lahodia oku aj duši. Naše obľúbené šperky by sme najradšej nosili nepretržite, 365 dní v roku - a keďže ich nosenie na rozdiel od veľa iných, menej praktických módnych doplnkov je vo väčšine prípadov ľahké a pohodlné, často ich máme na sebe naozaj skoro vždy.
Práve táto ich vlastnosť je dôvodom prečo ich často zabúdame zložiť aj v situáciách, v ktorých by nás nosenie iných módnych doplnkov vôbec ani nenapadlo, a tým zvyšujeme riziko ich poškodenia resp. straty.

Mechanická odolnosť
Šperk je v zásade krehký výtvor, ktorý málo toleruje mechanickú záťaž. Ich nosenie nie je vhodné pri športe, pri ťažkej fyzickej práci a všade, kde im hrozí mechanický tlak, silný náraz či poškriabanie.
Mechanický tlak môže napríklad zdeformovať vaše prstene, a platí, že čím tenší prsteň, tým väčšie riziko zdeformovania - stačiť môže aj taká maličkosť, ako zdvinutie poriadne nabalenej nákupnej tašky počas víkendového nákupu v hypermarkete.

Skladovanie
Šperky je najlepšie skladovať na suchom, tmavom mieste, ideálne v šperkovnici alebo jednoducho v krabičke, v ktorej prišli.
Nevystavujte šperky vlhkému prostrediu (t.j. neskladujte v kúpeľni, nenoste v saune, bazénoch, kúpeľoch a pod.).

Čistenie
Odporúčam šperky čistiť priebežne, buď navlhčenou handričkou alebo dezinfikovať prostriedkom na báze alkoholu (čistý lieh, Dettol a pod.).
Vyhýbajte sa priamemu kontaktu s kozmetickými prípravkami a inými chemikáliami, môžu spôsobiť fľaky na šperku.
V balení šperku nájdete jemný čistiaci obrúsok, ktorá zostává účinná aj pri opakovanom použití. Šperk ním jemne poutierajte kým nečistoty nezmiznú. Po použití môže na šperku a na rukách zostať zbytok čistiaceho púdru, v takom prípade šperk jemne poutierajte navlhčenou papierovou servítkou a ruky si umyte vodou.
V prípade silne znečisteného šperku alebo v prípade neistoty o správny postup zvážte prenechať starostlivosť o daný šperk odborníkovi.

Kľúčové vlastnosti rôznych materiálov
Striebro
- Striebro patrí medzi drahé kovy, ale veľmi dobre reaguje na kyslé zložky. Táto reakcia sa nazíva oxidácia, ľudovo sčernenie striebra. Je to prirodzená vlastnosť striebra, dá sa jedine spomaliť, a to správnym skladovaním a pravidelným čistením šperku.
Zlato - Karát (označenie kt alebo ct) označuje mieru rýdzosti (čistoty) zlata. Napríklad rýdzosť 9 karátov znamená, že zlato tvorí 9⁄24 hmotnosti zliatiny. Kvôli obsahu iných kovov v rôznom množstve sa líšia aj farebné odtiene rôznych zliatín zlata. Teda žlté zlato 9 karátové nebude mať úplne rovnakú farbu ako 14 kt žlté zlato. Zlato je mäkký kov, čím je vyšší podiel zlata v zliatine, tým je výsledný materiál mäkšý. Práve preto sa šperky väčšinou nevyrábajú z čistého, 24 karátového zlata. Na každodenné nosenie sú ideálne zliatiny z 9 a 14 karátového zlata, kým 18 karátové zliatiny sú atraktívne hlavne kvôli farebným odtieňom, ktoré sa nedajú replikovať pri zliatinách s menším podielom zlata.
Perly - v šperkoch používam prírodné sladkovodné perly. Jedná sa o mäkký materiál, jej povrch sa ľahko poškriaba, dbajte na to pri skladovaní ako aj pri nosení a čistení. Pri čistení šperkov s perlami treba zaobchádzať opatrne. Čistý lieh alebo roztoky na čistenie zlata a striebra by sa v žiadnom prípade nemali dostať do kontaktu s perlou. Tiež sa vyvarujte kontaktu s kozmetickými prípravkami a inými chemikáliami, v prvom rade s kyselinami. Perly odporúčame čistiť teplou saponátovou vodou alebo navlhčenou jemnou handričkou. Šperk s perlami nečistiť v ultrazvukovej čističke.

Fyzické rozmery a zákon schválnosti
Malé veci sa strácajú ľahšie než tie rozmerné. Hodnotné, nášmu srdcu milé maličkosti, ako napr. náš obľúbený prsteň, sa samozrejme strácajú s oveľa väčšou pravdepodobnosťou, ako otravné malé veci, ako napr. komáre, ktoré nie sú ochotné stratiť sa ani za svet… Skrátka, zákon schválnosti, rovnako ako gravitácia, nikdy nespí, a túži po našich miláčikoch. Považujte sa za varovaných.